Pielegnacja konserwacja obuwia
AKTUALNOŚCI


Nowa odsłona naszego detalicznego sklepu internetowego past i środków do obuwia. ZOBACZ CO OFERUJEMY

FIRMA BUTYPLUS
Kontakt
tel. kom. 502 664 379
w godzinach 8.30-17.00
7 dni w tygodniu

Firma Butyplus


INFORMACJE
Teraz użytkowników online - 1
Maksymalnie w jednym czasie - 9
Strona została wygenerowana w
czasie 0.445 s.
Odwiedzono nas 137257 razy od
04 czerwca 2010 r.

Porady pielęgnacji i konserwacji obuwia

Nasze porady

Buty są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, brud, sól, którą posypuje się chodniki zimą, oraz czynników mechanicznych, jak wielokrotne zginanie i otarcia. Właściwa pielęgnacja przedłuża żywotność obuwia, zapewnia jego dobry wygląd oraz podnosi komfort użytkowania.
ZOBACZ FILM O PIELĘGNACJI OBUWIA PREPARATAMI COLLONIL

zaimpregnuj nowo kupione buty już przed pierwszym włożeniem - impregnacja zapewni Twoim butom należytą ochronę przed wilgocią i brudem. Zaleca się trzykrotną impregnację z przerwami na wyschnięcie każdej z warstw. Czynność taką należy przeprowadzać regularnie a do impregnacji używać tylko profesjonalnych preparatów.
do pielęgnacji wykorzystuj właściwe dla danego rodzaju skóry środki oraz preparaty - wybieraj odpowiednie przybory i profesjonalne środki dla Twoich butów. Unikniesz w ten sposób zniszczenia skóry wierzchniej, gdyż każdy rodzaj powierzchni wymaga innego środka pielęgnującego. Kieruj się wskazówkami zawartymi w instrukcji producenta obuwia dołączonej do obuwia.
do wkładania butów używaj łyżki - uchronisz się w ten sposób przed zniszczeniem elementów składowych cholewki w części tylnej
obuwie powinno być rozsznurowane podczas jego ubierania i zdejmowania
noś obuwie dokładnie zasznurowane - unikniesz w ten sposób przetarcia zapiętków (zapiętek - element składowy podszewki cholewki obejmujący boki i tył piety). Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie dobranie obuwia do tęgości i długości stopy.
czyszczenie wykonuj przy użyciu wilgotnej miękkiej szmatki lub gąbki - do czyszczenia używaj delikatnych środków czyszczących, które usuwają brud a tym samym nie pozbawiają Twoich butów koloru. Spody ze skór naturalnych należy chronić przed przemoczeniem, a jeśli przemokną, powinny być suszone w temperaturze pokojowej. Gdy wyschną, obrzeże podeszwy oraz obcas zabezpiecza się przy pomocy pasty do obuwia i poleruje. Natomiast zabrudzenia przeciera się zwilżoną tkaniną.
unikaj przemoczenia obuwia - na ile to możliwe oczywiście. Zwłaszcza sprawa dotyczy obuwia skórzanego. W przemoczonym bucie połączenia klejowe zostają osłabione, skóra odbarwia się , obuwie traci pierwotny wygląd , a materiały z których jest wykonany tracą swoje właściwości.
odpowiednio susz buty - gdyby się zdarzyło Państwu przemoczenie obuwia , prosimy pamiętać, że suszenie powinno odbywać się w temperaturze pokojowej. Obuwie należy wówczas rozsznurować (jeśli sznurowane oczywiście), zastosować prawidełka oraz wypełnić wnętrze miękkim papierem. Papier zapobiega nie tylko deformowaniu się wierzchu buta, ale również skutecznie wchłania wilgoć z jego wnętrza. Prosimy pamiętać , by do suszenia obuwia nie wykorzystywać suszarek, grzejników czy piecyków. Intensywne suszenie w wysokich temperaturach może doprowadzić do zniszczenia obuwia. Użytkowanie niedostatecznie wysuszonego obuwia powoduje jego przedwczesne zużycie (zwłaszcza wkładek i podszewek).
nie używaj tych samych butów dzień po dniu -codziennie w trakcie użytkowania skóra - z której zrobione są buty - wchłania ze stóp taką ilość wilgoci, że do jej odparowania potrzebuje ok. 24 godzin. Znacznie wydłuża to okres użytkowania, a obuwie zachowuje estetyczny wygląd.
pod żadnym pozorem nie można obuwia skórzanego prać w pralkach - intensywne działanie środków chemicznych, wody (w szczególności gorącej) bardzo negatywnie odbija się na wyglądzie, żywotności oraz ogólnym stanie obuwia. Działanie wody i detergentów powoduje także, że kleje i nici tracą swoje właściwości. Zostają osłabione połączenia zarówno szyte jak i klejone (kleje tracą właściwości adhezyjne). W przypadku skór typu nubuk, welur mogą dodatkowo wystąpić znaczne odbarwienia wierzchów.
używaj dobrych past które nadają kolor - nie nakładaj zbyt grubej warstwy pasty. Lepiej konserwować obuwie częściej mniejszą ilością pasty, dokładnie ją rozprowadzając. Nie nakładaj nowej warstwy pasty na starą.
nie stosuj past samopołyskowych
do pielęgnacji obuwia w żadnym razie nie używaj rozpuszczalników (np. aceton, toluen, spirytus)
zużycie fleków wynika zazwyczaj z wielkości ich powierzchni. Mały Wierzchnik zużywa się szybciej niż Wierzchnik o dużej powierzchni.
w obuwiu bez podszewki, bądź z podszewką naturalnie barwioną może występować farbowanie wnętrza obuwia. Nie jest to wadą produkcyjną lecz cechą skóry i na taką "wadę" nie możesz reklamować butów. Obuwie może farbować również podczas zwiększonej potliwości lub przy przewilgoceniu obuwia.
pamiętaj także o higienie wewnątrz buta - od czasu do czasu wystaw obuwie na świeże powietrze w celu wietrzenia, a w razie potrzeby wymień wewnętrzną wkładkę. Możesz stosować również odświeżacze do butów, niwelujące nieprzyjemny zapach potu wewnątrz buta.
używaj obuwia zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednią porą roku - każdy rodzaj obuwia odpowiada odpowiedniemu przeznaczeniu. Przeznaczenie obuwia ma wpływ na wybór wykorzystanego materiału, konstrukcję, wykonanie i sposób konserwacji obuwia. Przy wyborze obuwia prosimy wziąć pod uwagę, do jakiego celu będziecie Państwo obuwie wykorzystywać.
dobierz obuwie do tęgości stopy - przy wyborze obuwia należy zwrócić uwagę na to, aby wybrany rodzaj, wielkość i szerokość obuwia dokładnie odpowiadały Państwa potrzebom - długość wewnętrznej wkładki obuwia - rozmiar - powinny być dłuższe niż długość stopy, palce nie powinny w żadnym wypadku dotykać wewnętrznej strony noska obuwia (tzw. luz). Nieodpowiednio dobrany rodzaj obuwia, wielkość, szerokość lub jego kształt nie mogą stać się powodem późniejszej reklamacji.
po zdjęciu obuwia stosuj prawidła

Wykorzystany materiał na wierzchy obuwia a jego konserwacja

Podstawowe informacje o wykorzystanych materiałach wraz z prawidłową pielęgnacją i starannym utrzymaniem przedłużą żywotność Państwa obuwia.
skóra licowa - jest najprostsza w utrzymaniu. Czyszczenie powierzchniowe, wilgotną ściereczką lub szczotką. Należy dokładnie zmyć z wierzchu obuwia i podeszew wszelkie nieczystości i zabrudzenia, a także za pomocą ciepłej wody - starą warstwę pasty do butów. Jest to konieczne, ponieważ nie można nakładać nowej pasty na starą, bądź na niewyczyszczoną powierzchnię. Zacieki z soli usuniesz używając ciepłej wody z niewielkim dodatkiem detergentów. Po oczyszczeniu i wyschnięciu obuwia należy równomiernie nałożyć pastę bezbarwną lub w kolorze skóry. Używaj dobrych past, które zawierają woski naturalne. Stosuj zasadę - masz drogie buty nie oszczędzaj na dobrej paście. W przypadku wierzchów ze skór cielęcych, licowych, anilinowych oraz nappy międlonej wszelkie zabrudzenia należy usuwać gąbką lub szmatką zwilżoną czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Na oczyszczone obuwie dobrze jest nanieść niewielką ilość pasty lub kremu. Powierzchnię należy przetrzeć lekko zwilżoną tkaniną, a następnie polerować miękką szczotką lub szmatką. Do tego typu skór nie stosuje się past samopołyskowych. Pasty samopołyskowe mają zdecydowanie zły wpływ na skórę - farbują i nabłyszczają skórę, ale jej nie impregnują i w rezultacie powodują jej wysuszenie, pękanie oraz łuszczenie się.Do prawidłowej konserwacji i pielęgnacji skór licowych najlepsze pasty i środki do butów .
skóry welurowe, nubukowe - Skóry welurowe uzyskuje się przez szlifowanie mizdry a nubuki przez szlifowanie lica skóry. Zabrudzenia powierzchniowe powstałe na tego rodzaju skórach należy czyścić gumową, najlepiej drucianą szczoteczką ( szczotką z drucianymi, miedzianymi końcówkami), szczotkując cholewę . Zabrudzenia usuwa się pod bieżącą wodą lub przeznaczonymi do tego rodzaju skóry preparatami. Surowe skóry cechują się odbarwieniami, dlatego nie można dopuścić do silnego zabrudzenia i całkowitego przemoczenia obuwia. Wszelkie plamy powinno się usuwać delikatnie pocierając miękką tkaniną lub gąbką nasączoną lekkim roztworem mydlanym. Jeśli but jest mocno zabrudzony czyść go miękką gąbeczką nasączoną wodą z solą. Widoczne przetarcia niwelujemy trzymając buty przez kilka minut nad parą gotującej się wody. Tłuste plamy posyp na kilka godzin talkiem, potem dokładnie wyszczotkuj. Dzięki temu pozbędziesz się uporczywego brudu, ale także nadasz zamszowym butom świeży wygląd. W celu ożywienia koloru co pewien czas należy nanieść środek koloryzujący. Konserwując obuwie jesienno-zimowe, stosuje się impregnat w aerozolu bezbarwny lub zgodny z kolorem obuwia. Renomowane firmy produkujące chemię do obuwia mają w ofercie wiele dobrych preparatów do takiej skóry. Teraz już są dostępne takie pasty w różnych kolorach. Producenci obuwia ostrzegają jednak, że specyfiki nawet te bezbarwne mogą przyciemniać nawet bardzo jasne buty. W przypadku obuwia z nubuku i weluru nie stosuje się kremów. Do prawidłowej konserwacji i pielęgnacji skór nubukowych i welurowych najlepsze pasty renomowanych producentów chemii do obuwia .
skór typu bufallo i pullup - Wierzchy z takich skór czyści się na sucho, przecierając szmatką. Na oczyszczoną powierzchnię nanosi się warstwę specjalnego bezbarwnego lub barwnego (zgodnego z odcieniem wierzchu) natłuszczającego kremu. Do tego typu skór nie nadają się pasty kryjące i samonabłyszczające.
skóra lakierowana - charakteryzuje się zupełnie gładką i połyskową powierzchnią, której nie impregnujemy - mogłoby to pomniejszyć efekt lakierowania i połysku. Pielęgnujemy ją specjalnym kremem do skóry lakierowanej lub specjalną pastą. Polerujemy miękką, najlepiej flanelową ściereczką. Impregnacja nie jest konieczna - mogłaby pomniejszyć efekt lakierowania i połysku. Pamiętaj: nosząc obuwie lakierowane przy ujemnych temperaturach narażasz je na pękanie. Do prawidłowej konserwacji i pielęgnacji skór lakierowanych najlepsze pasty producentów Collonil, Bama .
skóra powlekana- skóra, która posiada na powierzchni naniesioną lub naklejoną warstwę folii lub plastiku. Posiada podobne właściwości, co skóra lakierowana. Ten rodzaj materiału należy przetrzeć wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha lub też użyć środków przeznaczonych do pielęgnacji materiałów syntetycznych.
pozostałe skóry - istnieje cały szereg innych rodzajów skór, które wyznaczają się przede wszystkim kolorowymi efektami i rozmaitością obróbki powierzchni. Charakterystyczną właściwością większości skór jest to, że wraz z ich używaniem „rozwija się" ich wygląd. Skóry przecierane, gdzie oryginalna barwa przetarta jest inną, często kontrastową barwą. Ten kontrastowy kolor wyciera się w trakcie noszenia i w miejscach najbardziej narażonych na otarcia prześwituje oryginalny kolor. Innym wariantem są skóry z mechanicznie naruszonym licem, w miejscu, gdzie lico nowego obuwia jest rozdarte, widać różniący się kolor struktury skóry. W trakcie noszenia lico pęka dalej, w miejscach najbardziej podatnych na uszkodzenia rozchodzi się zupełnie i widać strukturę materiału. Opisane zasadnicze zmiany przebiegają bardzo szybko, pogłębiając się w trakcie użytkowania. Obuwie szybciej „pokrywa się patyną", uzyskując charakterystyczny „zużyty" wygląd. Zmiany te są specjalne, w żadnym przypadku nie chodzi tu o wadę. Tych rodzajów skór nie wolno kremować ani nabłyszczać. Do pielęgnacji należy używać bezbarwnych past i kremów, które powinny zaschnąć na powierzchni obuwia. Impregnacja częściowo ochroni obuwie przed wilgocią i zabrudzeniem, mimo to należy wystrzegać się silnego zabrudzenia obuwia, ponieważ z trudnością usuwa się go z tego typu powierzchni.
skóra podeszwowa - to rodzaj skóry, który wykorzystuje się przeważnie do produkcji podeszew w obuwiu wizytowym. Ten typ obuwia przeznaczony jest przede wszystkim do noszenia w pomieszczeniach. Nie nadają się do regularnego użytku - skóra podeszwowa jest niezwykle czuła na wilgoć i nierówną nawierzchnię, jej naturalną cechą jest śliskość. Podeszwy skórzane należy pielęgnować odpowiednim środkiem, który dodaje materiałowi odpowiedniej miękkości, zwiększa jego odporność na otarcia i działa przeciwpoślizgowo. Jeśli zdecydują się Państwo na użytkowanie obuwia ze skórzaną podeszwą poza domem, należy je w odpowiedni sposób podzelować, obniżając w ten sposób możliwość jego nadmiernego zużywania lub uszkodzenia. Nawet tak przygotowanego obuwia w żadnym wypadku nie polecamy używać w warunkach dużej wilgotności. Niektóre obcasy obuwia damskiego i męskiego są obciągnięte skórą. Powierzchnię tych obcasów należy regularnie pielęgnować impregnatorem i kremem, ograniczając jednocześnie jej ekspozycję na warunki zwiększonej wilgotności.
tekstylia - używana jest na Iżejsze, często letnie lub domowe obuwie. Obuwie tekstylne należy pielęgnować na sucho szczotkując i używając sprayów czyszczących do tekstyliów, które jednocześnie obuwie impregnują, ożywiają kolory i ograniczają jego zabrudzenie.
materiały syntetyczne - materiały skóropodobne - to materiały wyglądem często przypominające skórę, ale ich właściwości nie osiągają właściwości skóry, np. mają ograniczoną przepuszczalność, powodując w ten sposób większą potliwość stóp. Takie obuwie jest niezwykle łatwe w pielęgnacji. Plastikowe części podeszew obuwia, które są barwione na wierzchu (np. podeszwy poliuretanowe) niezwykle fatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Przy tym uszkodzeniu dochodzi do starcia koloru na powierzchni i do prześwitu oryginalnego koloru materiału. Obuwie wykonane z tego typu materiałów należy umyć wilgotną ścierką z dodatkiem detergentu i wytrzeć do sucha.
guma - obuwie umyć wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu i wytrzeć do sucha.
membrana nieprzepuszczająca wody typu TEX - specjalny materiał zapewniający nieprzepuszczalność wody i przewiewność obuwia (np. najbardziej znany z tych materiałów Gore-Tex, Sympatex). Wykorzystuje się go przede wszystkim przy produkcji obuwia sportowego i turystycznego. Obuwie najpierw wyczyścić z dużych zabrudzeń za pomocą wody i gąbki lub szczoteczki. Po wyschnięciu powierzchnię obuwia zaimpregnować odpowiednim środkiem impregnującym - używać wyłącznie środków zalecanych przez producenta tych membran.
W przypadku Państwa pytań prosimy o kontakt: